Wizyta u lekarza weterynarii to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Niemniej jednak, odpowiednie przygotowanie do tej wizyty może pomóc zminimalizować stres i przyspieszyć proces diagnozy. Istotny jest przy tym rodzaj i cel wizyty. Zanim wybierzesz się ze swoim Pupilem do lekarza weterynarii, upewnij się, czego unikać przed umówionym spotkaniem.
Jak przygotować zwierzę do szczepienia w gabinecie weterynaryjnym?
Jeśli zwierzę ma być szczepione, nie ma szczególnych wymagań dotyczących wcześniejszego przygotowania. W przypadku standardowych szczepień, zwierzę powinno być w dobrej kondycji i zdrowe. Wszelkie objawy jak kaszel, katar, gorączka, czy brak apetytu powinny być natychmiast zgłoszone lekarzowi weterynarii przed podjęciem decyzji o szczepieniu.
Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik
Wizyta u lekarza weterynarii z chorym zwierzakiem – o czym pamiętać?
Jeżeli Twoje zwierzę ma niepokojące objawy, a Ty planujesz wizytę u lekarza w celu zdiagnozowania problemu, przygotowanie jest nieco inne. Wiele badań, takich jak badania krwi czy USG, wymaga, aby zwierzę było na czczo. W takim przypadku, zaleca się, aby zwierzę nie jadło przez 8 godzin przed wizytą. Oczywiście, w przypadkach nagłych, gdzie konieczna jest natychmiastowa interwencja, zasada ta nie obowiązuje.
Pamiętaj, że nawet jeśli zwierzę jest na czczo, powinno mieć stale dostęp do świeżej wody. Oprócz tego, dobrze jest zapewnić mu spokój i komfort przed wizytą – unikaj intensywnych zabaw i stresujących sytuacji.
Zadbaj o niezbędne dane i dokumenty oraz bezpieczny transport
Przygotuj wszelkie informacje, które mogą okazać się przydatne dla weterynarza. Dotyczy to historii zdrowia zwierzęcia, diety, zachowań, ostatnich zmian w stylu życia itp.
Zadbaj o odpowiedni transport. Dla kota najlepsza będzie wygodna, bezpieczna transporterka, a dla psa – smycz i kaganiec, jeżeli Twój pies jest nerwowy w obecności innych zwierząt czy ludzi.
Planując wizytę, zadbaj o zapas czasu
Dodatkowo pamiętaj, że wizyta u lekarza weterynarii – mimo zaplanowanej godziny i czasu jej trwania – może się przeciągnąć. Długość badania będzie zależeć po pierwsze od problemu, z jakim przychodzisz a po drugie od zachowania psa bądź kota. Czasem zwierzę jest na tyle pobudzone, że nie pozwala zbadać się od razu i lekarz potrzebuje czasu, aby oswoić je z nowym miejscem i sytuacją.
Dlatego planując wizytę, zabezpiecz co na najmniej dodatkowe pół godziny. Pozwoli Ci to uniknąć stresu i niepotrzebnego pośpiechu.
Wizyta u lekarza weterynarii jest nieodłącznym elementem troski o zdrowie i dobrostan naszych zwierząt. Nawet jeśli wymaga to pewnego przygotowania, to jest to czas dobrze zainwestowany w zdrowie i szczęście naszych czworonożnych przyjaciół.
Joanna Wróblewska – lekarz weterynarii specjalista chorób psów i kotów, VETIGO Lesznowola, ul. Słoneczna 314B