Kleszcze u psa choroby

Zima jeszcze w pełni, przynajmniej ta kalendarzowa, i wydaje nam się, że nasze psy i koty nie mają teraz szans na spotkanie z kleszczem. Ale uwaga! Kleszcze żerują na żywicielach nawet w przypadku temperatur bliskich zera. Już teraz klienci Vetigo skarżą się, że znów kleszcze pojawiły się w dużych ilościach. Rekordziści po spacerze wyjmują nawet po kilkanaście kleszczy, a przecież jest dopiero koniec lutego. To niebezpieczne, ponieważ kleszcze są nosicielami śmiertelnych chorób – skojarzenie „kleszczy u psa choroby” ma wielu właścicieli czworonogów. Co więc robić? Działać zapobiegawczo. Stosując skuteczną profilaktykę uchronimy naszego pupila przed zachorowaniem.

Kleszcze u psa choroby


Najpoważniejsze choroby przenoszone przez kleszcze, które mogą zagrażać psom:
Babesioza
Babesioza to choroba wywoływana przez pasożyty z rodzaju Babesia. Objawy mogą obejmować gorączkę, apatię, utratę apetytu, biegunkę, bladość błon śluzowych, żółtaczkę i ciemne zabarwienie moczu. Choroba prowadzi do groźnych powikłań w postaci uszkodzenia nerek, a także do rozwoju anemii autohemolitycznej. Nieleczona babesioza szybko prowadzi do śmierci zwierzęcia. Tylko szybka reakcja pozwala uniknąć poważnych powikłań.
Dlatego nie lekceważ żadnych objawów posmutnienia u zwierząt. W sezonie kleszczowym niechęć do kolacji albo do wyjścia na spacer powinny uruchomić czujność właściciela. Najlepiej zgłosić się do lekarza weterynarii jak najszybciej, bez względu na porę dnia i nocy.
Rozpoznanie babesiozy opiera się na rozmazie krwi, pasożyty znajdują się w krwinkach czerwonych, możemy je obserwować pod mikroskopem.
Anaplazmoza, Ehrlichioza
Anaplazmoza i Ehrlichioza to choroby bakteryjne o niespecyficznych objawach. Najczęściej wykrywa się je po zrobieniu szybkich testów krwi.
Borelioza
Borelioza to kolei choroba wywołana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u psów, w tym zapalenia stawów, choroby serca i powikłań neurologicznych. Objawy mogą obejmować sztywność stawów, kulawiznę, gorączkę i osłabienie. Diagnostyka często jest skomplikowana.

Jak zapobiegać?

Jest kilka metod jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy i zmniejszać ryzyko związanych z tym chorób.
Preparaty pajęczakobójcze
Obecnie złotym standardem jest używanie leków z grupy izoksazolin. Najczęściej występują w postaci tabletek albo w tzw. spot onach. Starsze preparaty takie jak fipronil lub piretroidy obecnie mają gorszą skuteczność – niestety, kleszcze się do nich przyzwyczaiły. Dodatkowo należy pamiętać, że piretroidy są silnie toksyczne dla kotów. Zdarzało się w mojej praktyce, że kot polizał psa u którego został zastosowany preparat z permetryną i rozwijały się u niego objawy neurologiczne.

Preparaty odstraszające kleszcze
Istnieje wiele produktów dostępnych na rynku, które mogą pomóc w odstraszaniu kleszczy od psa. Są to m.in. krople, obroże, spraye czy szampony. Regularne stosowanie takich produktów pomaga w minimalizacji ryzyka ukąszenia przez kleszcze. Ale warto pamiętać, że są to preparaty wspomagające. Nie rekomendujemy ich stosowania jako jedynego środka przeciw kleszczom.


Regularne sprawdzanie psa pod kątem kleszczy
Regularne dokładne badanie psa pod kątem obecności kleszczy po spacerach na terenach zielonych może pomóc w szybkim usunięciu kleszczy.


Utrzymywanie terenów otaczających dom i ogród w czystości
Regularne koszenie trawy, usuwanie liści i innych materiałów organicznych zmniejsza liczbę miejsc, w których kleszcze mogą się ukrywać.

Kleszcze u psa to duży problem. Jak zwykle najlepsze jest profilaktyka – regularna kontrola i zapobieganie są kluczowe dla zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa psa, także w przypadku kleszczy.

Joanna Wróblewska – lekarz weterynarii specjalista chorób psów i kotów, VETIGO Raszyn, Lesznowola ul. Słoneczna 314B

Leave a reply