Sylwester dla psów

Fajerwerki, petardy i huczne świętowanie? Nasze psy mówią zdecydowanie „nie”. Sylwester dla psów to antyimpreza. Ale w stosunkowo łatwy sposób możemy ułatwić ich cierpienie
Czasem leżą skulone pod stołem, czasem wręcz się trzęsą. Fobia dźwiękowa u psów często nasila się wraz z zbliżającym się Sylwestrem lub w okresie burzowym. Wówczas słychać coraz więcej petard w dniach poprzedzających Nowy Rok z kulminacją w Sylwestra. Pies nie ma wpływu na sytuację, a jego strach się pogłębia przechodząc w fobię dźwiękową. Wiele psów odmawia wtedy spacerów, często mają gorszy apetyt ze względu na huk petard i fajerwerków. Sylwester dla psów to okres niedobry. Skutki mogą być różnorodne: pies może być niespokojny, zaniepokojony, szukać schronienia lub nawet próbować uciec. Może się trząść, oddawać kał i mocz w sposób niekontrolowany. Będzie miał rozszerzone źrenice.

Sylwester dla psów. Porady

Bezpieczne miejsce

Stwórz bezpieczne miejsce dla psa, gdzie będzie mógł się schronić i czuć bezpiecznie. Może to być klatka, pokój z zaciągniętymi zasłonami lub zabezpieczony zakątek, gdzie nie będzie słychać hałasu. Psy, które na co dzień mieszkają na zewnątrz warto zabrać do środka budynku.

Zmniejszenie dźwięków

Staraj się ograniczyć dźwięki fajerwerków. Możesz włączyć głośną muzykę, włączyć telewizor lub radio, tak aby częściowo zagłuszyć huk petard.

Trening behawioralny

Należy go przeprowadzić wcześniej stopniowo przyzwyczajając psa do dźwięków petard. Jak to zrobić? Odtwarzaj nagrania z dźwiękami petard na niskim poziomie i stopniowo zwiększaj głośność, nagradzając psa za spokojne zachowanie. Można również wykorzystać rytmiczną muzykę w której wyraźne są bębny.

Ignorowanie zachowań psa

Nigdy nie pocieszaj ani nie karć psa, który wykazuje objawy lęku. Pochwała tylko wzmocni jego zachowanie. Im bardziej pupil jest przerażony tym bardziej właściciel powinien wykazywać nawet przesadną radość

Zajęcie czasu

Zabawki do gry, zabawy interaktywne czy nawet smakołyki mogą pomóc psu skupić się na innych rzeczach niż hałas z zewnątrz. Ale pamiętaj by będąc na spacerze, w tym okresie nigdy nie spuszczać psa ze smyczy. Wówczas oszalały ze strachu może po prostu uciec.

Konsultacja z weterynarzem

Jeżeli pies przed Sylwestrem cały się trzęsie warto wdrożyć leczenie farmakologiczne. W tych przypadkach weterynarz może zalecić leki przeciwlękowe lub nasenne, które pomogą zwierzęciu przejść przez okres sylwestrowy. Pamiętaj, że część leków potrzebuje czasu aby rozwinąć swoje działanie, dlatego nie warto zakupu leków odkładać na ostatnią chwilę.

Oby obyło się bez takich potrzeb.
Dosiego!

Leave a reply