Dlaczego psy nie lubią Świętego Mikołaja


Ciasto drożdżowe? Ryba po grecku? Czekolada? Brzmi przepysznie
. Ale pamiętaj, że potrawy świąteczne nie są odpowiednie dla naszych czworonożnych przyjaciół i mogą im zaszkodzić. Szkodliwe substancje dla psa mogą i naszym pupilom, i nam popsuć święta.

Na świątecznym dyżurze trzy lata temu lekarzy Vetigo odwiedził owczarek Rato, który w trakcie przedświątecznej krzątaniny… zjadł zaczyn na ciasto drożdżowe z rodzynkami. Zaczyn akurat fermentował więc pies oprócz toksycznych rodzynek spożył dość sporą dawkę alkoholu. I choć jak mawiał Jan Himilsbach, „picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości” to jednak psy powinny się trzymać z dala od baśni. Świąteczną noc Rato spędził w szpitalu, a rano na kaca dostał lek przeciwbólowy. Brzmi teraz zabawnie, ale dla Rato i jego właścicieli, historia była traumatyczna.

Szkodliwe substancje dla psa

W świątecznych produktach spożywczych i ozdobach wigilijnych istnieje szeroki katalog pod nazwą Szkodliwe substancje dla psa. Na co warto zwrócić uwagę?

Czekolada

Czekolada zawiera teobrominę, czyli substancję, która może być toksyczna dla psów. Im ciemniejsza czekolada, tym więcej teobrominy zawiera. Spożycie czekolady może prowadzić do objawów takich jak wymioty, biegunka, nadmierne pragnienie, nadmierne ślinienie czy drżenie mięśni. W przypadkach bardziej poważnych nawet do napadów padaczkowych, zaburzeń oddychania i poważnych arytmii. Teobromina utrzymuje się w organizmie psa aż 72 godziny.

Mak

Makowiec to jedno z ulubionych świątecznych ciast Polaków. Ale na pewno nie naszych psów. Surowe nasiona maku mogą być dla nich toksyczne dla. W składzie maku znajdują się substancje, które mogą wpływać negatywnie na układ nerwowy zwierzęcia i powodować nadmierne uspokojenie i zaburzenia oddechowe.

Rodzynki, winogrona

W każdej postaci działają silnie toksycznie na nerki. Objawy zatrucia pojawiają się po 1-2 dniach i początkowo rozpoczynają się od wymiotów. U naszych pupili może się wówczas pojawić osowiałość i biegunka. W przypadku winogron trzeba być szczególnie czujnym, ponieważ nawet po zjedzeniu bardzo niewielkiej ilości tych owoców zdarzały się przypadki śmierci zwierząt.

Rybie ości

Kto z nas nie miał kiedyś problemów z ością gardle, niech pierwszy rzuci kamieniem. Oczywiście ości ryb mogą stanowić też zagrożenie dla psa, ponieważ łatwo się łamią i mogą być niebezpieczne podczas połykania. Na dodatek resztki ości bardzo często utykają pomiędzy zębami psa gdzie po kilku dniach doprowadzają do zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Ale również połknięta ość lub kość może spowodować perforację żołądka i jelit. Co stanowi stan bezpośrednio zagrażający życiu.

Cebula, czosnek, por, szczypiorek

Zarówno cebula, jak i czosnek zawierają substancje siarkowe, które mogą powodować uszkodzenie czerwonych krwinek psa, a to może prowadzić do niedokrwistości. W krwi powstaje methemoglobina. W wyniku wtórnych uszkodzeń może dojść do uszkodzenia nerek.

Alkohol

Do zatruć alkoholem u psów dochodzi najczęściej w przypadku spożycia wspominanego już drożdżowego zaczynu na ciasto lub chleb. Mogą to być również sfermentowane owoce lub owoce z nalewki. Objawy rozpoczynają się bardzo szybko po spożyciu. Zaliczają się do nich zaburzenia zachowania, drgawki a następnie uspokojenie. Może dojść do spowolnienia pracy serca i śpiączki

Sól

Przekąski i dania przygotowane dla ludzi często zawierają duże ilości soli, co może doprowadzić do groźnego obrzęku mózgu i innych tkanek

Słodycze z ksylitolem

Ksylitol to słodzik stosowany w niektórych produktach spożywczych. Jest on toksyczny dla psów i może prowadzić do hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi), niewydolności wątroby oraz padaczki.

Ubierając choinkę, pichcąc świąteczne przysmaki czy rozpakowując prezenty, zawsze warto być czujnym i unikać podawania psu potraw lub przedmiotów, które mogą mu zaszkodzić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub przypadków spożycia potencjalnie toksycznych substancji, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem. Szkodliwe substancje dla psa to nie żarty.

Joanna Wróblewska – lekarz weterynarii specjalista chorób psów i kotów, VETIGO Lesznowola, ul. Słoneczna 314B

Leave a reply