Brzydki zapach z pyska psa lub kota – ustal przyczynę i zlikwiduj problem

Jeżeli brzydki zapach z pyska Twojego ukochanego Pupila uniemożliwia Wam wspólne przytulaski i buziaczki, pamiętaj, że nie jest to problem jedynie natury estetycznej czy kosmetycznej. Może świadczyć o poważnym problemie medycznym i być jasnym sygnałem, że zwierzę potrzebuje pomocy lekarza weterynarii. Jak najszybciej ustal, dlaczego Twojemu psu śmierdzi z pyska, aby zapobiec dalszemu rozwojowi dolegliwości.

W artykule piszemy o najczęstszych przyczynach nieświeżego zapachu z jamy ustnej psa i kota.  

Psu śmierdzi z pyska, gdy jego jama ustna jest zaniedbana

Najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu z jamy ustnej Pupila jest rozwój płytki nazębnej składającej się ze śliny, resztek pokarmowych i bakterii głównie beztlenowych. Płytka jest bardzo szybko mineralizowana (nawet w ciągu 48h) i powstaje wówczas trudny do usunięcia kamień nazębny.

Kamieniowi nazębnemu towarzyszy zapalenie przyzębia, pogłębiają się kieszonki zębowe a w nich zaczyna gromadzić się gnijący, cuchnący materiał. Zwierzak odczuwa silny ból i dyskomfort. To z kolei może wpływać na zmianę zachowania zwierzęcia – także na rozwój agresji.

Endotoksyny produkowane przez bakterie beztlenowe obecne w kamieniu nazębnym powodują niszczenie tkanek oraz kości wyrostka zębodołowego a w późniejszym okresie wypadnięcie zębów. Taki proces nie jest obojętny dla innych narządów szczególnie wątroby, nerek, serca i mózgu.

Dlatego niezwykle ważna jest regularna i profesjonalna higiena jamy ustnej psa i kota. Dbając o to, zapobiegasz nie tylko brzydkiemu zapachowi z pyska, ale również poważniejszym problemom zdrowotnym.

Inne choroby jamy ustnej mogą być powodem, dlaczego psu śmierdzi z pyska

Kamień nazębny to niejedyna przyczyna nieświeżego oddechu psa lub kota. W jamie ustnej możemy znaleźć też inne przyczyny smrodu takie jak ciało obce wbite pomiędzy zęby lub łuki zębowe, zapalenia na terenie jamy ustnej np. ropne zapalenie warg, zapalenie gardła, przełyku czy też refluks. Przyczyną będą również choroby autoimmunologiczne.

Cukrzyca, kwasica ketonowa, niewydolność nerek – inne przyczyny nieświeżego oddechu psa lub kota

U starszych zwierząt taki objaw może świadczyć o rozwijającej się cukrzycy wraz z kwasicą ketonową. Może być także objawem rozwijającej się mocznicy, która z kolei jest objawem przewlekłej niewydolności nerek. Są to stany wymagające natychmiastowej diagnozy, wykonania badań krwi i USG, ponieważ bezpośrednio zagrażają życiu naszego przyjaciela.

Kontroluj, co zjada Twój pies

Kolejną przyczyną smrodu z pyska jest spożywanie przez zwierzę śmierdzących znalezisk w tym koprofagia (zjadania odchodów).

Może być to objaw zapalenia błony śluzowej żołądka, jelit, trzustki lub niedoborów pokarmowych. Ale również problem może wynikać z zaburzeń behawioralnych.

Koprofagia często prowadzi do zarobaczenia zwierzęcia. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badania kału. Terapia celowana na konkretny rodzaj pasożyta jest najskuteczniejsza.

Jeżeli naszemu psu lub kotu śmierdzi z pyska, nie bagatelizujmy tego problemu! Lekarz weterynarii ustali, w czym tkwi problem i zaproponuje odpowiednie środki zaradcze, przy czym mycie zębów jest najłagodniejszym z nich.

Joanna Wróblewska – lekarz weterynarii specjalista chorób psów i kotów, VETIGO Lesznowola, ul. Słoneczna 314B

Leave a reply