Eutanazja zwierząt. Kiedy podjąć decyzję i co zrobić z ciałem naszego pupila?
Eutanazja zwierząt w Polsce zgodnie z prawem może być podjęta tylko ze względów medycznych
Tak jak dziś widzimy 60- czy 70-latków, którzy biegają maratony, tak też wydłuża się życie zwierząt. Obecnie medycyna weterynaryjna pozwala naszym pupilom żyć coraz dłużej i co najważniejsze w komforcie i bez bólu. Jednak każdy psiarz/ kociarz przeżyje w ciągu swojego życia kilku swoich najlepszych przyjaciół i towarzyszy. Jak wiadomo, starość nie radość, także wśród zwierząt.
Przyczyn odejścia jest wiele. Eutanazja zwierząt to jedna z opcji. Oczywiście, najlepiej gdyby zwierzak miał możliwość wybrania sobie miejsca i czasu i zasnął w wieczny sen na własnych warunkach. Niestety, taka opcja jest dość rzadka. Czasami śmierć zwierzęcia jest spowodowana przez wypadek losowy, ale najczęściej to właściciel musi podjąć decyzję o eutanazji lub o czekaniu na śmierć naturalną. Takie czekanie czasem odbywa się także w warunkach szpitalnych.
Eutanazja zwierząt. Kiedy podjąć decyzję?
Podjęcie decyzji o eutanazji jest bardzo trudne. Przy troskliwych właścicielach zazwyczaj jest ona podejmowana na podstawie wielu przesłanek i konsultacjach z lekarzem weterynaria. Dobrze wybrany moment tej decyzji jest kluczowy. Właściciel zyskuje wtedy komfort psychiczny, że przyjaciel nie cierpiał zbyt długo, a terapia nie była zbyt uciążliwa. Jednocześnie nie ma wyrzutów sumienia, że odejście odbyło się przedwcześnie.
Kiedy więc podjąć tę decyzję? Jeżeli w danym przypadku wyczerpano możliwości terapeutyczne, zwierzę cierpi, a stan jego zdrowia wciąż się pogarsza to jest ten moment, w którym należy rozważyć eutanazję.
Eutanazja zwierząt. Prawo w Polsce
Warto dodać, że w Polsce prawo zakazuje eutanazji zwierząt na życzenie. Na szczęście nie może być tak, że świąteczny prezent dla dziecka znudzi się po trzech miesiącach i wtedy ktoś postanawia się go „pozbyć”. Takie działanie jest karalne. W ustawie o ochronie zwierząt poprzez „konieczność bezzwłocznego uśmiercenia” rozumie się „obiektywny stan rzeczy stwierdzony, w miarę możliwości, przez lekarza weterynarii, polegający na tym, że zwierzę może dalej żyć jedynie cierpiąc i znosząc ból, a moralnym obowiązkiem człowieka staje się skrócenie cierpień zwierzęcia”. Oznacza to, że każdy przypadek uśpienia psa musi być podyktowany względami medycznymi. Jedyny wyjątek od tej reguły to skrajna agresja psa zagrażająca ludziom.
Śmierć psa. Co można zrobić z ciałem
Niestety, zawsze nadchodzi ten moment. Nasz zwierzak odchodzi, jak niektóre mitologie mówią, za „tęczowy most”. Jakie mamy wówczas możliwości postępowania z ciałem?
Opcji jest co najmniej kilka.
- Kremacja zbiorowa. Ciało przekazujemy do firmy, która kremuje zwłoki wraz z innymi “odpadami medycznymi”. To najtańsza legalna opcja na rozwiązanie tego zagadnienia.
- Kremacja indywidualna. Wówczas ciało przekazujemy firmie, która przeprowadza kremacje indywidualne. Przy takiej usłudze można też wybrać urnę lub kupić własną. Prochy zwierzęcia zazwyczaj można odebrać po kilku dniach.
- Cmentarze dla zwierząt. Możemy na nich pochować przyjaciela, postawić tam również pomnik lub tablicę, a miejsce to możemy później odwiedzać na wspominki.
Podkreślam, że w Polsce nie ma możliwości prawnej pochowania zwierzęcia na terenie własnej posesji lub np. gdzieś w lesie. Mimo to, zapewne jest to jednak wciąż najbardziej popularne metoda na pochowanie ciała zwierzęcia.
Joanna Wróblewska – lekarz weterynarii specjalista chorób psów i kotów, VETIGO Falenty Lesznowola, ul. Słoneczna 314B
Leave a reply