Jak przygotować psa i kota na wakacje?

Zbliża się czas urlopów i wyjazdów, także dla naszych Pupili. Skorzystaj z kilku wskazówek, które mogą pomóc Ci przygotować psa na wakacje a Tobie zaoszczędzą stresu i niepotrzebnych nerwów na wyjeździe.


1. Pamiętaj o wizycie kontrolnej u lekarza weterynarii przed urlopem

Zanim ruszycie ze zwierzakiem na wakacje, warto umówić się na wizytę kontrolną u weterynarza. Upewnij się, że Twój pies i kot jest zdrowy i zaktualizuj wszystkie niezbędne szczepienia oraz odrobaczanie. Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy nie są wymagane dodatkowe szczepienia lub dokumenty. Zadbaj o wystawienie paszportu.

Pamiętaj, że przy nieregularnym szczepieniu na wściekliznę może się okazać, że szczepienie będzie ważne dopiero po 21 dniach. Do niektórych krajów wymagany jest certyfikat badania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Czas uzyskania takiego dokumenty może wynosić nawet 3 miesiące.

2. Uzupełnij apteczkę o środki przeciwpasożytnicze

Zadbaj o ochronę swojego psa przed pchłami, kleszczami i innymi pasożytami. Skonsultuj się z weterynarzem, aby dowiedzieć się, jakie preparaty przeciwpasożytnicze są najlepsze dla Twojego psa i użyj ich przed wyjazdem.

3. Przed wyjazdem wykup ubezpieczenie zdrowotne

Co daje Ci ubezpieczenie zdrowotne zwierzaka na czas wakacji? Nie przewidzisz wszystkiego, co może czekać Was na urlopie. Ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w przypadku ewentualnego wypadku lub choroby Twojego psa lub kota.

4. Zadbaj o akcesoria do transportu zwierzęcia.

Jeśli planujesz podróżować samochodem, przygotuj odpowiednią klatkę transportową lub pas bezpieczeństwa dla psa. Upewnij się, że jest to odpowiednio przystosowane miejsce dla psa bądź kota, zapewniające mu bezpieczeństwo i wygodę.

Jeśli podróżujesz samolotem lub innym środkiem transportu, zapoznaj się z zasadami dotyczącymi przewozu zwierząt i zarezerwuj odpowiednie miejsce dla psa.

5. Sprawdź wcześniej miejsce zakwaterowania pod kątem pobytu ze zwierzęciem.

Wybierając miejsce zakwaterowania na wakacje, upewnij się, że jest przyjazne dla zwierząt i akceptuje psy/koty. Zadzwoń wcześniej, aby potwierdzić, czy nie ma ograniczeń dotyczących wielkości lub rasy psa. Upewnij się, że miejsce, w którym będziesz przebywać, ma odpowiednie warunki dla Twojego Pupila, takie jak ogrodzony teren, dostęp do wody i cienia.

6. Znaki tożsamościowe na wypadek zagubienia/ucieczki zwierzęcia

Sprawdź, czy pies/kot ma aktualne znaki tożsamościowe, takie jak mikroczip lub obroża z identyfikatorem. Na wszelki wypadek, przygotuj również aktualne zdjęcie Twojego Pupila i informacje kontaktowe, które można łatwo zidentyfikować w przypadku zagubienia.

7. Zabawki i jedzenie lepiej zabrać z domu

Nie zapomnij zabrać ulubionych zabawek i odpowiedniej ilości karmy dla psa na czas wakacji. Przyzwyczaj pieska do nowego jedzenia kilka tygodni przed wyjazdem, jeśli zamierzasz zmienić jego dietę.

8. Zabierz ze sobą leki i środki opatrunkowe

Pamiętaj o przygotowaniu zapasu leków, jeżeli Twój kot lub pies przyjmuje je
przewlekle. Do apteczki zwierzaka trzeba także zapakować środki opatrunkowe i
odkażające. Wiele ras jest narażonych na alergię. Kąpiel w zbiornikach wodnych może skończyć się rozwojem zapalenia skóry, uszu lub przestrzeni międzypalcowych, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii jak jej
zapobiegać.

O tym, co powinna zawierać apteczka, napiszemy już niebawem. Przygotujemy dla Ciebie gotową listę konkretnych leków i środków, które warto zabrać na wyjazd.  

Joanna Wróblewska, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów, Weterynaria VETIGO (weterynarz Lesznowola)

Leave a reply