
Nie odrobaczaj psa i kota na własną rękę – zadbaj o skuteczne leki u weterynarza
Kupowanie leków na robaki dla psa bez konsultacji z lekarzem weterynarii oraz zamawianie ich w Internecie może być niebezpieczne dla zwierzęcia. Istnieją też inne powody, dla których doborem leków na pasożyty powinni zajmować się wyłącznie lekarze weterynarii. Weterynarz pracujący w danej okolicy zna zagrożenia i warunki, jakie w niej panują, ustali bez wątpliwości, czy Twój pies lub kot ma pasożyty i ewentualnie jakiego rodzaju. Przede wszystkim jednak dobierze właściwy lek i określi skuteczny schemat odrobaczania psa i kota.
Pamiętajmy, że nawet w profilaktyce najważniejsza jest identyfikacja czynnika chorobotwórczego. Umożliwia ona zastosowanie skutecznych środków, a tym samym pozwala uniknąć podawania leków na zasadzie „bo zawsze to stosuję”. Niestety właśnie w ten sposób najczęściej wybieramy preparaty przeciw pasożytom w sklepach. Leki często okazują się nieskuteczne, bo nie celują w stwierdzonego i konkretnego pasożyta.
Lekarz weterynarii nie poda leku „tego co zawsze”. Najpierw zada szereg pytań. Potem, jeżeli zajdzie taka potrzeba, zbada dokładnie zwierzę i wykona badania dodatkowe w zależności od stanu zwierzęcia. W ten sposób zagwarantujesz swojemu psu lub kotu skuteczne leczenie i będziesz mieć pewność, że faktycznie jest on zdrowy i nie naraża domowników za zakażenie.
Do podstawowych badań przed podaniem leków na pasożyty należą badania kału, krwi i moczu.
Badanie kału przed odrobaczaniem psa i kota
Odrobaczenie zwierząt powinno odbywać się na podstawie badania kału. Tylko wtedy mamy możliwość dobrania skutecznego preparatu dostosowanego do konkretnej inwazji. Przy niektórych pasożytach nie wystarczy jednorazowe podanie tabletki, płynu czy zastrzyku. Często trzeba zastosować właściwy schemat. Takie badanie powinno być przeprowadzone minimum 4 razy w roku, a u zwierząt z niektórych grup ryzyka nawet 12 razy w roku.
Kał zbiera się do pojemniczków zwanych kałówkami. Zawierają one wygodną łopatkę, którą możemy zebrać kupę. Kał zbieramy z 3 kolejnych dni do zbiorczego pojemnika. Łączna wielkość próbki powinna wypełniać pojemnik do 3/4.
Badanie krwi i moczu: czasem zanim podasz lek na robaki, niezbędna jest ocena rozmazu krwi lub osadu moczu
Oprócz mikroskopowego badania kału i moczu konieczne może się okazać wykonanie dodatkowych testów najczęściej płytkowych, ale również PCR.
Skuteczny i celowany schemat odrobaczania psa i kota to podstawa
Podawanie leków na odrobaczenie zależy od wielu czynników. Inaczej odrobaczymy szczeniaka, inaczej ciężarną sukę, inaczej psa polującego a inaczej psa, który przebywa na terenie zagrożonym konkretnymi pasożytami.
Lekarz, który pracuje w okolicy, wie, jakie są zagrożenia na danym terenie i pomoże ustalić właściwy schemat leczenia. Schemat jest jednym z najważniejszych elementów, aby skutecznie zwalczyć problem pasożytów.
Niewłaściwy lek może być toksyczny dla psa lub kota
Odrobaczając u weterynarza, unikasz ryzyka. Nieprawidłowe zastosowanie leków może być nie tylko nieskuteczne, ale także szkodliwe dla zwierzęcia. Niektóre leki na robaki mogą być toksyczne w przypadku nieodpowiedniego stosowania.
Właściwa profilaktyka przed pasożytami psów i kotów
Weterynarz poinformuje Cię również, jak należy unikać danych pasożytów w przyszłości np. przy niektórych pasożytach należy szczególnie zadbać o higienę sierści lub usuwanie odchodów pcheł z otoczenia.
Monitorowanie skuteczności terapii jest bardzo istotne z uwagi na możliwość nawrotów. Pamiętajmy, że niektóre pasożyty mogą być także niebezpieczne dla ludzi. Aby skutecznie pozbyć się inwazji właściciel musi ściśle współpracować z weterynarzem, pilnie stosować się do zaleceń i przestrzegać wyznaczonych badań kontrolnych.
W przeciwnym razie reinfekcje są pewne a to oznacza, że całe leczenie trzeba będzie powtórzyć.
Lekarz stosuje przebadane i skuteczne leki
Należy jeszcze pamiętać o tym, że nowe przebadane leki, wprowadzane na rynek, po uzyskaniu rejestracji najpierw trafiają do lekarzy weterynarii. Są to preparaty nowsze a tym samym skuteczniejsze niż te, które możemy spotkać w sklepach.
W powszechnej sprzedaży niestety zdarzają się również podróbki konkretnych leków. Takie specyfiki nie dość że nieskuteczne, mogą być wręcz trujące.
Tylko trafny wybór leku dobranego na podstawie badań i pewne źródło pozwoli na skuteczną walkę z pasożytem.
Joanna Wróblewska, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów, Weterynaria VETIGO (weterynarz Magdalenka)
Leave a reply
Leave a reply