
Jak dobrze zadbać o zęby psa
Pamiętasz swoją wizytę u dentysty? Było przemiło? To teraz pomyśl o swoim psie, a raczej jak dobrze zadbać o zęby psa. Bo czyszczenie zębów u psa i kota jest tak samo ważne, ponieważ pomaga w utrzymaniu jamy ustnej i organizmu w zdrowiu. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, cierpią na różnego rodzaju problemy stomatologiczne, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak infekcje, ból czy nawet utrata zębów. Problem ten dotyczy właściwie wszystkich psów i kotów.
Jak rozpoznać ból zęba u psa
Infekcje przyzębia powodują bardzo silny ból. Przypomnij sobie jak boli jeden ząb. I teraz wyobraź sobie naszych ukochanych pupili, których problem bólu dotyczy nie jednego zęba a kilku. Zgroza! Uwierz mi na słowo, psy są jak ludzie i nie raz mi się w przychodni Vetigo żaliły, że to ból nie do zniesienia 😊.
Ale co do zasady, psy i koty cierpią w milczeniu. Nie skarżą się tylko przestają być aktywne, częściej leżą, może pojawić się agresja lub inne depresyjne zachowania.
Jama ustna jest zasiedlana przez bardzo dużą ilość bakterii. Jeżeli nie są one regularnie usuwane rzutują na wszystkie organy głównie nerki i układ sercowo-naczyniowy.
Mycie zębów u psów
Pamiętaj, że kamień nazębny zaczyna mineralizować płytkę nazębną (warstwę brudu i bakterii) bardzo szybko. Czasem jest to kwestia zaledwie kilku dni. Dlatego ważna jest systematyczna profilaktyka. Zasada z piosenki „kubek, pasta, szczotka, ciepła woda” jest jak najbardziej na miejscu, a to co powtarzam moim dzieciom, ma także zastosowanie do psów – mycie zębów dwa razy w tygodniu nie ma sensu 😊.
Zęby psom trzeba czyścić tak samo jak u ludzi – najlepiej codziennie szczoteczką i pastą dostosowaną do gatunku zwierzęcia. Do tych zabiegów najlepiej przyzwyczajać już maluchy. Początkowo u szczeniaków i kociaków można przecierać ząbki gazikiem z preparatem przeznaczonym do mycia zębów. Dla zwierząt które nie pozwalają sobie myć zębów można zastosować spraye, chusteczki lub preparaty dodawane do picia, jednak ich skuteczność jest mniejsza.
Niektóre zwierzęta tolerują szczoteczki soniczne.
Dlaczego czyszczenie zębów w salonach groomerskich to zły pomysł
Często właściciele chcą korzystać z groomerskich usług zdejmowania kamienia nazębnego. Ale moim zdaniem, są to zabiegi pozbawione sensu i obciążone dużym ryzykiem powikłań. Narażają zwierzę na niepotrzebny stres, zachłyśnięcie i urazy. Zwierzę do takiego zabiegu jest trzymane siłą, a to powoduje, że o skaleczenie ostrym narzędziem lub zaciągnięcie wody ze skalera nietrudno.
Pamiętaj też, że przy tego rodzaju zabiegach groomer nie ma dostępu do większości zębów. Na dodatek nie obejrzy też przyzębia ani powierzchni zębów znajdujących się od strony jamy ustnej, nie mówiąc już o zębach trzonowych. Oczywiście nie oceni też, które zęby wymagają leczenia lub ekstrakcji. To sprawia, że skuteczność takiego zabiegu jest wątpliwa.
Jak dobrze zadbać o zęby psa?
Jeśli nie chcesz by Twój pies cierpiał, musisz podejść do pielęgnacji jego zębów kompleksowo. Oczywiście najlepsza jest profilaktyka, czyli codzienne mycie. Ale jeśli już pojawią się problemy, to tylko zabieg wykonany profesjonalnie, w znieczuleniu ogólnym pozwala na uniknięcie powikłań. Pamiętaj, że przed znieczuleniem ogólnym zwierzę powinno być przebadane, mieć wykonane badania krwi, a u starszych osobników i tych obarczonych ryzykiem chorób serca, potrzebne również badanie echo.
Niezbędne jest również wykonanie przeglądowych zdjęć rtg.
Zabiegi stomatologiczne zazwyczaj trwają długo w związku z tym zwierzę musi być do nich wcześniej przygotowane. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie krępuj i spytaj mnie o radę na FB 😊.
Joanna Wróblewska – lekarz weterynarii specjalista chorób psów i kotów, VETIGO Lesznowola, ul. Słoneczna 314B
Leave a reply
Leave a reply