Szczepienia dla szczeniąt i kociąt w pierwszych 6 miesiącach życia

Kiedy i jakie szczepienia dla szczeniąt i kociąt są konieczne dla mojego czworonożnego przyjaciela? To pytanie, które często zadają sobie świeżo upieczeni właściciele psów i kotów. Trudno się dziwić, szczepienia są niezwykle ważnym elementem zapewnienia optymalnej opieki zdrowotnej dla naszych pupili. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, kiedy to młode organizmy mają mniejsze zdolności by się bronić przed chorobami.
Jakie szczepienia są zalecane dla szczeniąt i kociąt w pierwszych 6 miesiącach ich życia?

Harmonogram szczepień dla psów i kotów

WiekSzczepieniePsyKoty
5-6 tygodniSzczepienie podstawowe #1parwowiroza, nosówkapanleukopenia, katar koci
8-10 tygodniSzczepienie podstawowe #2parwowiroza, leptospiroza, nosówka, zakaźne zapalenie wątrobypanleukopenia, katar koci, białaczka
10-12 tygodniSzczepienie podstawowe #3parwowiroza, leptospiroza, nosówka, zakaźne zapalenie wątrobypanleukopenia, katar koci, białaczka
do 16 tygodniaSzczepienie przeciw wściekliźniewściekliznawścieklizna
po 16 tygodniuSzczepienie podstawowe #4parwowiroza, leptospiroza, nosówka, zakaźne zapalenie wątrobypanleukopenia, katar koci, białaczka

Szczegóły szczepień dla psów i kotów

  1. Parwowiroza
    Jest to jedna z groźniejszych chorób dla psów i kotów. Wywołują ją, jak sama nazwa wskazuje, parwowirus. U kotów choroba nosi nazwę panleukopenia. Objawy to bardzo ostra choroba biegunkowa w przebiegu której często dochodzi do rozwoju sepsy. Choroba u bardzo młodych zwierząt jest często śmiertelna. Leczenie jej wymaga bardzo intensywnej terapii, najczęściej w warunkach szpitala zakaźnego. Zwierzęta wtedy bardzo cierpią. Są wycieńczone chorobą a także nieprzyjemną terapią, która wymaga bardzo intensywnego monitoringu, wielu badań, kroplówek, zastrzyków i innych bardzo skomplikowanych procedur. Takie leczenie niesie za sobą też znaczne koszty (od 6 tys. zł do nawet kilkunastu tysięcy zł.
  2. Nosówka
    To wirusowe zapalenie błony śluzowej dróg oddechowych. Objawy obejmują katar, kaszel i problemy z oddychaniem – początkowo jest to zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych, ale później może również objąć układ nerwowy. Po przechorowaniu nosówki nawet w bardzo młodym wieku, powikłania często pojawiają się u starszych psów w postaci neurologicznej. Zaskakiwać może to, że wirus nosówki jest blisko spokrewniony z wirusem odry.
  3. Leptospiroza
    Ta choroba jest przenoszona przez bakterie obecne w moczu, narażone są zwierzęta mające kontakt moczem gryzoni. Może prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek. Szczepienie przeciw leptospirozie jest szczególnie ważne dla psów.
  4. Panleukopenia
    Jest to choroba znana także jako „kocia dżuma”. Powoduje gorączkę, wymioty, biegunkę i osłabienie. Szczepienia pomagają chronić kocięta przed tą groźną chorobą.
  5. Koci katar
    To infekcja układu oddechowego u kotów. Objawy to katar, kichanie i zapalenie spojówek. Szczepienia przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowania.
  6. Białaczka kotów
    Choroba wirusowa, która prowadzi do znacznego osłabienia odporności. Jeżeli wirus białaczki nie doprowadzi do śmierci zwierzęcia, to kot może być nosicielem wirusa, co sprawia, że poziom wirusa w środowisku się utrzymuje i jest przenoszony na kolejne zwierzęta.
  7. Wścieklizna
    To śmiertelna choroba wirusowa, która może być przenoszona na ludzi i zwierzęta. Szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe i niezwykle ważne. Ten problem dotyka także dzikich zwierząt np. lisów, a szczepionki są rozrzucane m.in. w lasach.
    Obowiązek corocznego szczepienia obejmuje psy, a także koty mieszkające na terenach, gdzie wykryto ogniska choroby. W Warszawie są to dzielnice Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczona od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe,  Wilanów. W powiecie piaseczyńskim obowiązek szczepienia kotów nie został wprowadzony, natomiast bliskość ognisk choroby sprawia, że koty powinny być zaszczepione na tą śmiertelną chorobę.

Wścieklizna za granicą

Szczepienie na wściekliznę jest wymagane zarówno u psów jak i kotów, które wyjeżdżają za granicę. Szczepienie jest ważne dopiero po 21 dniach od zaszczepienia po raz pierwszy oznakowanego (tatuaż lub chip) zwierzęcia. By mieć pewność, że szczepienie jest ważne i na granicy nie spotkają nas nieprzyjemności, zabieg musi być regularnie powtarzany w okresach nie dłuższych niż rok.

Szczepienia dla szczeniąt i kociąt w pierwszych 6 miesiącach życia. Najważniejsze

Szczepienia stanowią kluczową część opieki zdrowotnej dla szczeniąt i kociąt w pierwszych 6 miesiącach życia. Regularne szczepienia chronią nasze zwierzęta przed potencjalnie poważnymi chorobami zakaźnymi. Warto skonsultować się z weterynarzem Vetigo, aby dostosować harmonogram szczepień do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Pamiętajmy, że ochrona zdrowia naszych zwierząt to inwestycja w ich długie i szczęśliwe życie.

Joanna Wróblewska – lekarz weterynarii specjalista chorób psów i kotów, VETIGO Lesznowola, ul. Słoneczna 314B

Leave a reply